Сучасний темп життя і високий рівень урбанізації створюють передумови для виникнення ряду захворювань, які пов’язані з перевтомою, неповноцінним раціоном харчування і психоемоційними навантаженнями. Поєднання цих факторів може провокувати розвиток одного з найбільш поширених захворювань в загальноклінічній практиці – астенічного синдрому. До 60% скарг, які є найбільш поширеними при зверненні до лікаря (загальна слабкість, перевтома, інсомнія, періодичні головні болі, зниження працездатності і ін.), відповідають діагнозу астенічний синдром.
Широка поширеність цього синдрому в загальній структурі захворювань пояснюється в першу чергу тим, що астенія не вибирає собі «жертв» – абсолютно всі категорії населення – від дітей дошкільного віку до пенсіонерів, схильні до цього захворювання. Проблема астенічного синдрому на сьогоднішній день набуває все більшого значення, оскільки є невід’ємним супутником сучасності, знижуючи інтелектуальний потенціал і фізичну витривалість, погіршуючи тим самим якість життя. Таким чином, широка поширеність астенії, і її незаперечний негативний вплив на суспільство, свідчать про те, що фармакотерапія даної патології є актуальним питанням передової фармацевтичної науки.
Астенічний синдром (чи астенія) — симптомокомплекс, що характеризується підвищеною стомлюваністю, емоційною лабільністю, когнітивними розладами, а в деяких випадках – епізодичними диссомніями. Етіопатогенез астенічного синдрому є полікомпонентним, обумовлюючи клінічну класифікацію захворювання. В патофізіології астенічного синдрому ключова роль належить порушенням функціонування ретикулярної активуючої системи (РАС). РАС є складною функціональною одиницею головного мозку, відповідальною за нормальну фізичну та інтелектуальну активність.
Основні функції РАС:
- координація довільних рухів;
- нейрогуморальна регуляція;
- сенсорне сприйняття;
- функція пам’яті;
- активність кори великих півкуль.
Дізнатися детальніше про проблему – Pdf