Наприкінці 2019 р. людство раптово зіштовхнулося із загрозливою проблемою – новою коронавірусною хворобою (COVID-19), спричиненою тяжким гострим респіраторним синдромом коронавірусу-2 (SARS-CoV-2). Цей вірус належить до групи РНК-вірусів і дуже швидко поширюється серед людей, що спричинило глобальну пандемію.
Репродукція вірусу SARS-CoV-2 відбувається в епітеліальних клітинах слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, тобто в місці його первинного проникнення в організм людини; супроводжується появою характерних внутрішньоплазматичних включень, що мають рибонуклеїнову кислоту. Уражені клітини здебільшого дегенерують, відбувається їх відторгнення. Водночас спостерігаються проліферація та метаплазія циліндричного епітелію.
В. М. Пилипенко, к.м.н., кафедра ендокринології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика, м. Київ
Нові епідемії та часті спалахи вірусних інфекцій – постійна загроза здоров’ю суспільства на світовому рівні. Відсутність або низька ефективність існуючої специфічної противірусної терапії вимагає пошуку нових альтернативних шляхів вирішення проблеми. Одним з перспективних напрямів є вивчення та клінічне застосування рослинних компонентів (як основних препаратів або у складі комплексної терапії). Останніми роками значну увагу з боку дослідників мають біоактивні сполуки кореня солодки (Glycyrrhizae radix), зокрема еноксолон (гліциретинова кислота) та гліциризин. Сьогодні відомо, що еноксолон має широкий спектр активності щодо РНК- і ДНК-вмісних вірусів. До уваги читачів пропонуємо стислий огляд противірусної активності еноксолону, зокрема стосовно вірусів грипу на коронавірусів.
О.К. Дуда, д.м.н., професор, завідувач кафедри інфекційних хвороб Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, м. Київ
На рівні основних фармакологічних доклінічних досліджень і випробувань на тваринах, Гідросмін продемонстрував сильну венотонічну дію, полегшуючи венозне повернення, чинив захисну дію на капіляри і регулював капілярну проникність і мікроциркуляцію, що дозволило в результаті добитися корисної венозної антистатичної, протинабряклої і антигеморагічної дії на вени, і т.д.
Цукровий діабет (ЦД) 2 типу й артеріальна гіпертензія (АГ) є встановленими факторами ризику виникнення серцево-судинних захворювань (ССЗ). У пацієнтів зі сполученим перебігом ЦД 2 типу й АГ спостерігається підвищений ризик кардіоваскулярної смертності порівняно з хворими, котрі мають будь-який із цих станів (American Heart Association, 2015). Надлишковий ризик є наслідком синергетичного несприятливого впливу цих захворювань на судини великого та малого калібру одночасно, що зменшує захисний потенціал компенсаторної колатералізації.
Підготувала Лариса Стрільчук
Спалах SARS (тяжкого гострого респіраторного синдрому) вимагає пошуку противірусних препаратів для лікування цього захворювання. В даний час не виявлено будь-якого спеціального лікування коронавірусної інфекції, пов’язаної із SARS. Ми оцінили противірусний потенціал рибавірину, 6 азаурідіну, піразофуріну, мікофенолової кислоти і гліциризину щодо двох клінічних ізолятів коронавірусу (FFM-1 і FFM 2), отриманих від пацієнтів із SARS (тяжкий гострий респіраторний синдром), що надійшли в клінічний центр Франкфуртського університету, Німеччина. Із усіх сполук, гліциризин був найбільш активним у пригніченні реплікації SARS-асоційованого вірусу. Дані результати показують, що гліциризин повинен бути проаналізований для лікування ТГРС (SARS, тяжкий гострий респіраторний синдром).
Lancet 2003; 361: 2045–46
Інститут медичної вірусології, Медична школа Франкфуртського університету, вул. Пауля Ельріха 40, D-60596 Франкфурт, Німеччина
(Prof J Cinatl PhD, B Morgenstern, G Bauer, Prof P Chandra PhD, Prof H Rabenau PhD, Prof H W Doerr MD)